Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Stergere cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Stergere cazier

care este modalitatea de stergere a unui cazier la Judecatorie pentru o fapta savarsita in minorat ? si dupa cat timp ? ce urmari are nestergerea acestuia ? daca este nesters si acum persoana are din nou probleme cu legea, ce posibilitati de remediere exista ?
legea 290/2004
thad92, utilizator
În certificatul de cazier judiciar nu se înscriu sancţiunile penale pronunţate pentru fapte săvârşite în timpul minorităţii.
Stati linistit, art 38 Cp precizeaza clar: la stabilirea starii de recidiva nu se tine seama de hotararile de condamnare privitoare la infractiunile savarsite in timpul minoritatii
a fost o condamnare de 3 ani cu suspendare, termenul de incercare a expirat, nu am stiut ca trebuie sa solicit stergerea cazierului ; de ce se leaga acum de acest lucru ? asta va influenta in stabilirea pedepsei ?
Daca nu s-a sarvasit alta infractiune inauntrul termenului de incercare el este reabilitat de drept.

www.avocatnet.ro/content/for...

aici o discutie interesanta. Gasesc cel mai pertinent comentariu pe acesta: De foarte multe ori, cand intervine reabilitarea de drept, se sterg condamnarile din cazier. Si este normal sa fie asa, pentru ca este reabilitare de drept si nu reabilitare judecatoreasca. Altfel n-ar mai exista institutia reabilitarii de drept.

Nu vad ce ar influenta din moment ce el este reablitat de drept!