Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier judiciar

Buna seara,

Am suferit o condamnare cu inchisoarea de 1an si 11 luni in anul 1993 fiind minor in acea perioada(17 ani).De atunci si pana in prezent nu am mai avut de-a face cu legea .In cazul in care cer cazierul judiciar va apare in el "istoricul" din 1993?
Din cate am citit daca fapta este savarsita in perioada cat esti minor aceasta nu se trece in cazier.Ce informatii imi puteti da pe acest subiect?
Astept vesti .
Multumesc.
da, din pacate va aparea...:rolleyes:
Din cate am citit daca fapta este savarsita in perioada cat esti minor aceasta nu se trece in cazier

Ba da,va aparea "isoricul"din 1993...;)
Condamnarile avute in perioada de minorat raman in cazier, insa potrivit art.38 c.pen. ele nu atrag starea de recidiva.
Dar se poate cere instantei reabilitarea. Si daca o obtineti ( sunt sigura, pt ca a trecut mult peste termenul legal) puteti solicita stergerea din cazier.
~ Conținut șters la cerere ~