Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... picatura la streasina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

picatura la streasina

Buna ziua.Am o problema cu vecinul meu privind picatura la streasina.Vecinul meu are scocuri de scurgere a apei pe toata suprafata casei,mai putin pe latura invecinarii cu mine.Am avut o hotarare judecatoreasca prin care vecinul meu era obligat sa-si puna scocuri ptr. scurgerea apei(apa de pe acoperis se scurgea la mine).Acum el ce face?In loc sa-si puna scocuri,prefera sa taie 10 cm. din latii acoperisului,si sa impinga cu 10cm. tigla,iar acum cere o expertiza.Mentionez ca toata apa se infiltreaza in beciul meu.Ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc.
Daca hotararea este definitiva si irevocabila, iar prin ea este obligat numai sa-si puna scocuri si nu este data ca si varianta cu taierea acoperisului.....notificati-l pe vecin prin executor judecatoresc sa respecte hotararea judecatoreasca.
Buna ziua.Angajati-va un avocat care va intocmi documentele pentru punerea in executare a hotararii sau in cazul in care veconul va refuza va sesiza organele de cercetare penala cu privire la comiterea infractiunii de nerespectare a hotararii judecatoresti fapta prevazuta si pedepsita de art.271 din Codul Penal
..."acum cere expertiza..." Pentru ce? Procesul e finalizat, prin hatarare nu a fost obligat sa taie streasina. Nu trebuie sa va sperie asta, nu va poate cere nimic pentru ceea ce face de buna voie si nesilit de nimeni.