Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ART 84 din Legea 76 din 2002 a somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ART 84 din Legea 76 din 2002 a somajului

Ce sa inteleg prin ""forma de pregătire profesională, organizată de către angajator, in condiţiile legii"" , angajatorul poate organiza cursuri sau te poate trimite la ceva cursuri care se pot deconta .Pentru un salariat cum sa organizeze curs pentru o anumita specializare.
Care sunt acele forme de pregatire profesionala.
1. Daca angajatorul este autorizat de Ministerul Muncii ca formator poate sa infiinteze cursuri de formare profesionala.

2. Pentru aceasta trebuie sa incheie un contract cu Agentia de Somaj.

3. De regula aceste cursuri nu se fac pentru un singur salariat.

4. Mai multe amanunte cereti de la Agentia de Somaj.
zzanetta a scris:

Ce sa inteleg prin ""forma de pregătire profesională, organizată de către angajator, in condiţiile legii"" , angajatorul poate organiza cursuri sau te poate trimite la ceva cursuri care se pot deconta .....

Formele de realizare a formarii profesionale a adultilor sunt:
a) cursuri organizate de furnizorii de formare profesionala;
b) cursuri organizate de angajatori in cadrul unitatilor proprii;
c) stagii de practica si specializare in unitati din tara sau din strainatate;
d) alte forme de pregatire profesionala.

Activitatea de autorizare a furnizorilor de formare profesionala este coordonata de catre Autoritatea Nationala pentru Calificari