Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cifra de afaceri la ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cifra de afaceri la ONG

Buna ziua!
Va rog, sa-mi spuneti, daca pentru prestarea unui serviciu(controlul oficial al productiei de lapte) catre crescatori, subventionat de la APIA cu 70% (Axa I) pentru un ONG cu activitate complementara cresterii animalelor se include in cifra de afaceri, pentru a atinge plafonul de platitor de TVA?
george-neagu, moderator
Da, se includ venituri din activitatea economica a ong si acea activitate enuntata poate fi trecuta la activitati economice.
daca sunteti in situatia de a furniza aceste servicii membrilor verificati si cu un contabil si cu un finantist bun. in sepecial art. 141 Cod Fiscal lit.k care prevede ca sunt scutite de TVA prestările de servicii şi/sau livrările de bunuri furnizate membrilor în interesul lor colectiv, în schimbul unei cotizaţii fixate conform statutului, de organizaţii fără scop lucrativ care au obiective de natură politică, sindicală, religioasă, patriotică, filozofică, filantropică, patronală, profesională sau civică, precum şi obiective de reprezentare a intereselor membrilor lor, în condiţiile în care această scutire nu provoacă distorsiuni de concurenţă;