Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen de prescriptie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen de prescriptie

Buna seara! Am iesit la pensie ( limita de varsta ) incepand cu 19.07.2013. Desi am inceput cu mult inainte de aceasta data sa adun toate actele necesare, tot nu am reusit sa obtin o adeverinta pentru cativa ani de grupa a-II-a. Dupa ce am urmat toti pasii, am ajuns in fata instantei cu o actiune in constatare. Timpul trece in defavoarea mea. Procesele dureaza foarte mult. Stiu ca exista prescriptia generala de 3 ani. In acest sens as vrea sa stiu: 1) de la ce data incepe prescriptia ? ( la 19 sept.2013 s-a emis decizia).
2) daca in urma prezentarii adeverintei se face recalcularea pensiei cu plata retroactiva a drepturilor
Multumesc mult de tot!
~ Conținut șters la cerere ~
Angajatorul nu mai exista,s-a desfiintat.Adeverinta incerc s-o obtin inca inainte de a depune dosarul de pensionare si pot dovedi asta. Angajatorul nemaiexistand nu mai am impotriva cui sa ma indrept pentru despagubiri.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca o persoana a iesit la pensie incepand cu 03-01-2011 si depune o adeverinta si o cerere de recalculare,in luna decembrie, cu un spor neluat in calcul la acea data, acesta intrand in plata la 01-01-2014, se incadreaza in termenul general de prescriptie?
Multumesc!
solicitarea recalcurarii poate fi facuta oricand. acest drept nu se prescrie.
ART. 107 din Legea 263/2010 :
(1) În situaţia în care, ulterior stabilirii şi/sau plăţii drepturilor de pensie, se constată
diferenţe între sumele stabilite şi/sau plătite şi cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii,
respectiv casa de pensii sectorială operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului,
modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (1) se acordă sau se recuperează,
după caz, în cadrul termenului general de prescripţie, calculat de la data constatării
diferenţelor.
(3) Pensia poate fi recalculată prin adăugarea veniturilor şi/sau a stagiilor de cotizare,
prevăzute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(4) Pensionarii pentru limită de vârstă care, după data înscrierii la pensie, realizează stagiu
de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, în condiţiile legii.
(5) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (3) şi (4) se acordă începând cu
luna următoare celei în care a fost înregistrată solicitarea.