Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transformare PFA in Societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transformare PFA in Societate

Buna seara,
As avea nevoie de o lamurire. As vrea sa tranform un PFA in Societate( in nume colectiv sau cu raspundere limitata). Avand in vedere ca PFA este o forma de organizare a persoanei fizice, iar Societatea este o persoana juridica, ce regim ar trebui sa aplic bunurilor(utilaje, masini, bunuri imobile) astfel incat sa se regaseasca si in noua societate? Se radiaza PFA-ul, iar acele bunuri vor fi aport al respectivului asociat la noua societate sau este vreun alt mod in care se pot transfera toate acestea? Dar cu toate contractele incheiate deja de PFA ce se intampla? Multumesc anticipat. O seara placuta!
Se face exact cum ati banuit: radiere pfa, trecerea bunurilor in patrimoniul persoanei fizice cu plata impozitului pe venit la lichidarea pfa, infiintarea srl in care asociatul - persoana fizica vine cu bunurile ca aport.
Sau infiintati srl-ul si intocmiti contract de vanzare cumparare intre pfa si srl si apoi lichidati pfa-ul.
Vor fi inchise acele contracte cu pfa-ul si semnate altele cu srl-ul.