Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cumparare actiuni persoana fizica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cumparare actiuni persoana fizica straina

Buna ziua.
O persoana fizica straina poate sa cumpere actiuni la un SA?
Mentionez faptul ca SA-ul este o societate de tip inchis, vanzatorul este o persoana juridica romana, actiunile reprezinta un pachet majoritar cca. 80%, capitalul social are si aport in natura constand in teren.

Cu respect
Da, poate. Nu exista niciun impediment chiar daca societatea are teren in capitalul social.
Se poate ca o persoana fizica straina sa cumpere actiunile unui SA societate de tip inchis, numai sa intruneasca conditiile prevazute atat in Legea nr.31/1990, privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, cat si dispozitiile din statutul societatii.
Atentie insa la dreptul de preemtiune al actionarilor existenti!
Succes!
gabescu a scris:
Atentie insa la dreptul de preemtiune al actionarilor existenti!

De ce plecati de la prezumtia ca exista?
Pentru ca intotdeauna, la o societate de tip inchis, cesiunea actiunilor nu se face oricum. In majoritaea cazurilor exista o serie de dispozitii cuprinse in statutul societatii, care reglementeaza cesiunea actiunilor catre terti. Astfel este mai mult ca sigur, ca un asemenea drept(cel de preemtiune) sa fie necesar a se realiza mai inainte ca cedentul sa cesioneze actiunile sale altora decat actionarilor deja existenti la momentul lansarii anuntului" ca doreste sa-si vanda actiunile" .
Din experienta spun acest lucru, dar este posibil sa nu am in totalitate dreptate.
E drept, insa aici avem de raspuns la o intrebare pusa de user si eventualele presupuneri trebuie confirmate tot de acesta, altfel riscam ca dintr-un raspuns util sa provocam si mai multa nedumerire :) .