Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit actiuni bursiere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit actiuni bursiere

Buna ziua.
In cadrul operatiunilor cu actiuni bursiere desfasurate in acest an,am obtinut profit.In anii anteriori ,respectiv 2010,2011 si 2012 am avut pierderi obtinute tot din tranzactii bursiere.Mentionez ca pierderile cumulate (2010-2012) sunt mai mari decat profitul pe 2013.
As vrea sa stiu daca anul viitor,in luna mai ,cand voi depune declaratia 200,voi fi obligat sa platesc impozit pt 2013 sau nu.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Brokerul Dvs. pe BVB va transmite la sfarsitul anului o scrisoare care cuprinde castigurile si pierderile cumulate pe perioada anului calendaristic.
Profitul (diferenta dintre venituri si cheltuieli, cumulate pentru toate tranzactiile pe toate conturile de actiuni) se insereaza in Declaratia 200, rubrica "Transferul titlurilor de valoare" vezi:
[ link extern ] /

Cu stima,
legalmgm
Din pacate nu m-ati lamurit...Raspunsul dvs.este valabil strict la modul general. Ceea ce nu inteleg exact,si nici brokerul nu stie este cum se face aplicarea "ART. 80^1 Stabilirea câştigului net anual impozabil " din Codul Fiscal,care face referire la deducerea perderilor fiscale pe o perioada de 7 ani calendaristici.Va multumesc oricum pt promptitudine.