Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit vanzare actiuni
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit vanzare actiuni

Va rog sa-mi comunicati care este impozitul datorat la vanzarea de actiuni (societate SA) pe BVB si daca este vreo diferentiere intre perioada detinerii actiunilor, respectiv daca vanzarea are loc inainte sau dupa 1 an de la data detinerii.

Multumesc
Cota de impunere este 16% si nu mai e diferenta pentru perioada detinerii.
Daca faceti operatiunea de vanzare acum: "Pentru câştigurile/pierderile din transferul titlurilor de valoare, realizate începând cu data de 1 ianuarie 2013 inclusiv, nu se efectuează plăţi anticipate în cursul anului fiscal, în contul impozitului anual datorat". Sursa : codul fiscal.
O sa primiti de la firma care v-a intermediat vanzarea actiunilor o situatie cu venitul obtinut si veti depune la anul, pana pe 25 mai, declaratia 200 si copie dupa hartia primita de la firma.
george-neagu, moderator