Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Semnatura electronica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Semnatura electronica

In cazul unei microintreprinderi, cine trebuie sa semneze declaratiile si sa aiba semnatura electronica? contabilul sau poate fi si administratorul?
Contabilul (alta persoana) sau administratorul. Daca depune contabilul (alta persoana) acesta prin procura notariala va fi imputernicit de admnistrator sa depuna declaratiile si sa le semneze in numele lui pt societatea X.
Intrebarea era daca contabilul intocmeste declaratiile, administratorul, chiar daca nu are studii economice, poate semna si depune declaratiile?
Multumesc
iulia_pop a scris:

Intrebarea era daca contabilul intocmeste declaratiile, administratorul, chiar daca nu are studii economice, poate semna si depune declaratiile?
Multumesc

Declaratiile unei societati sunt semnate de reprezentantul legal, care este administratorul. Acesta poate prin procura notariala sa mandateze o alta persoana (contabilul) sa le semneze electronic si sa le depuna la ANAF. Dar tot administratorul in fond apare ca cel care le-a depus pt societate. Doar administratorul poate reprezenta societatea in relatiile cu tertii. Prin procura notariala se mandateaza contabilul sa aplice semnatura electronica doar.

Ioan Petru Butariu, Contabil