Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe conturi
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe conturi

In urma unui proces s-a hotarit ca am de plata pensie alimentara pt un minor pe utimii 6 ani.Mi sa pus poprire pe conturi pina la achitarea sumei.Calculul sumei mi se pare eronat fiind luata in calcul suma pt amindoi copii cind ea trebuie data unuia singur.
In cit timp pot face contestatie ? O pot face prin corespondenta?
Cum se plateste datoria?
Cine v-a pus poprirea?
Un executor judecatoresc,
Contestatie puteti face in 15 zile de la instiintarea privind poprirea (sau de la prima retinere).
Am citit undeva dar nu am inteles prea bine ca in 5 zile ar fi trebuit sa fac contestatia. Eu nu sint in Romania pot face contestatie fara sa ma prezint sau prin alta metoda?
Ordu, utilizator
5 zile doar daca contestati incheierea executorului privind inceperea executarii, 15 zile daca veti contesta actul de executare, infiintarea popririi. Puteti trimite prin posta actiunea si sa solicitati judecarea in lipsa.