Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor

acte si conditii necesare pensionarii?
Legea nr.263/2010:

ART. 103
(1) Pensia se acordă la cererea persoanei îndreptăţite, a tutorelui sau a curatorului acesteia, a persoanei căreia i s-a încredinţat sau i s-a dat în plasament copilul minor, după caz, depusă personal ori prin mandatar desemnat prin procură specială.
(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedeşte îndeplinirea condiţiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiţii, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana. Pentru persoanele din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale, cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedeşte îndeplinirea condiţiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiţii, la casa de pensii sectorială competentă, în funcţie de ultimul loc de muncă.

Pentru stabilirea conditiilor de pensionare, trebuie sa furnizati mai multe date despre dvs.: data nasterii, perioadele lucrate, grupa de munca.
Acte necesare ( + originalele actelor): cerere tip, copie BI, copie certificat nastere, copie certificat casatorie, copie livret militar, copie carnet de munca, adeverinta ( in original) din care sa rezulte anii lucrati in grupa, adeverinta cu sporurile avute la salariu si baza legala a acordarii acestora, adeverinta de la somaj ( daca e cazul), adeverinta - din 2011 pana in prezent.
Pe cererea tip sunt trecute toate actele de care aveti nevoie.
In primul rand trebuie sa indepliniti cele doua conditii:
1)Varsta
2)Stagiu
Acestea sunt in rapot de sex,luna si anul nasterii.