Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragere bani din contul decedatului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragere bani din contul decedatului

sotul supravietuitor a retras bani din contul sotului decedat, fiind imputernicit pe cont,ininte de efectuarea succesiunii. este legal? daca nu, poate fi tras la raspundere?
Este legal daca a retras banii inainte de deces.
inteleg ca dupa deces nu este legal.
multumesc pt raspuns
Nu, nu este legal, daca retragerea a avut loc dupa decesul titularului de cont. La momentul decesului orice imputernicire pe cont isi pierde valabilitatea. Retragerea banilor din contul titularului decedat se face doar in baza certificatului de mostenitor sau a hotararii judecatoresti in care sunt specificati mostenitorii si cotele-parti aferente fiecaruia.
raspuns cat se poate de clar si competent. multumesc mult!