avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Somație evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Somație evacuare

Am cumparat acum 2 ani un apartament prin agentie imobiliara si am facut la Notar contract de vanzare-cumparare,si intabulare.
Intrebarea mea este ce pot face daca am gasit lipita pe usa de la aprtament o somatie de evacuare dar cu numele si prenumele fostei propietare?
Am sunat la numarul de telefon de pe citatie si mi s-a cerut sa trimit printr-un mail o copie de la vanzare-cumparare a apartamentului meu ceea ce nu mi se pare corect ca eu sa ma justific pentru datoria facuta la o banca de alta persoana(fosta
propietara)in acest caz.
Ce pot face?Unde ma pot adresa?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Daniela500 , utilizator 20:51, 6 Decembrie 2013
Stimat forumist,

Foarte ciudat. Ce înțelegeți dvs prin somație de evacuare?

Cu stimă.
nu eu am pus acest titlu de ,,somatie evacuare,,!
acesta a fost generat de acest site!
multumesc pentru intelegere si lamuriri!
o somatie de evacuare dar cu numele si prenumele fostei propietare?

Nu e vb doar de titlu, asta ati scris in mesaj..
Daca nu era numele dvs pe acea somatie sau ce-o fi fost, de ce ati sunat la acel nr de tel ?
Daca nu vreti, nu le trimiteti contractul ca nu aveti de ce. Important e ca ati intabulat casa si nu exista riscul sa va treziti fara ea.

Daniela500 a scris:

nu eu am pus acest titlu de ,,somatie evacuare,,!
acesta a fost generat de acest site!

Stimată doamnă,

Titlul a fost editat de mine însumi spre a corespunde mai bine întrebării postate, care exact o somație de evacuare arăta.

V-am întrebat ce înțelegeți dvs prin somație, respectiv dacă provine de la un executor judecătoresc, de la un avocat, de la o terță persoană care poate fi șantajist, escroc...

Strict ca principiu, eu unul nu le-aș trimite nimic până nu m-aș dumiri ce este cu autorul somației.

Cu stimă.


Multumesc!
O Duminica frumoasa!

Alte discuții în legătură

Ce sanse are contestatia mea la executare? am primit de la executor ... StefaniaEmerson StefaniaEmerson Ce sanse are contestatia mea la executare? Am primit de la executor instiintare poprire pe pensia pe care nu o am, facuta catre casa de pensii ... (vezi toată discuția)
Evacuare in lipsa fostului proprietar phatlwoot phatlwoot Buna ziua, Am cumparat un apartament la o licitatie(executare silita de catre banca). Cu fostul proprietar nu se poate lua legatura, este plecat din tara. ... (vezi toată discuția)
Apartament la licitatie sorin0206 sorin0206 salutare ,am citeva nelamuriri si va rog daca ma poate ajuta cineva sa-mi scrieti concret ce ar trebui sa fac in cazul meu.Am participat la licitatia unui ... (vezi toată discuția)