Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare in lipsa fostului proprietar
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare in lipsa fostului proprietar

Buna ziua,
Am cumparat un apartament la o licitatie(executare silita de catre banca). Cu fostul proprietar nu se poate lua legatura, este plecat din tara. Poate sa-mi explice cineva care este procedura de evacuare , cam cat timp si cam la ce costuri sa ma astept in aceasta situatie? Multumesc anticipat !
Evacuarea cui ?
Pentru raspuns trebuie analizat temeinic baza legala a locatarului
Daca exista contract de locatiune cu termen,trebuie atent verificat conditiile de reziliere contract
Cand ati comunicat interesul de participare la licitatie,executorul judecatoresc nu a comunicat existenta locatarului ?
Cand m-am interesat despre licitatie la executorul jud. nu mi-a comunicat nimic despre existenta locatarului.
A trebuit sa aflu de unul singur intreband in stanga si in dreapta, dar toate astea dupa ce am castigat licitatia, si am facut plata... Am aflat ca locatarul care este de fapt fostul proprietar ,este plecat de 2 ani din tara, si ultima data a venit in tara primavara trecuta.
Pe mine in acest moment evident ca ma intereseaza sa intru cat mai repede, legal , in apartament...
phatlwoot, utilizator
In aceste conditii,executorul judecatoresc este obligat sa desfasoare toate demersurile pentru evacuarea locatarului
Atentie sporita la existenta eventualelor sume cu titlu de restanta inregistrate la asociatia de proprietari
Sunt datorii destul de mari la asociatia de proprietari, in extrasul de carte funciara din inscrierea provizorie, imi apare "B3 (decembrie 2010) - Se noteaza somatia de plata si inceperea procedurii de executare silita pentru suma X in favoarea Asociatiei de proprietari , in baza somatie nr Y, dosar Z, BEJ.." Daca in 2010 s-a inceput procedura de executare silita de catre Asociatia de proprietari nu inteleg de ce a fost vandut de banca in 2014..., pentru ca banca a inceput procedurile de executare silita abea in octombrie 2013.
Imobilul , conform actului de adjudecare s-a vandut liber de sarcini sau alte drepturi reale...