Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... recuperare creante de la un apartament care se afla in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

recuperare creante de la un apartament care se afla in executare juecatoreasca

un locatar al asociatiei de prioprietari (pers.juridica) garanteaza (gireaza) cu apartamentul, un credit bancar pentru a alta persoana fizica in favoarea bancii. Intrucat proprietarul nu isi achita creditul, banca deschide un proces de executare silita a proprietatii garantului dupa obtinerea hotararii judecatoresti, prin intermediul unui birou de executare judecatoreasca. Locatarul care este garant nu isi achita datoria catre Asociatia de proprietari, cumuland o datorie de 2800 lei si o penalitate de 700 lei. Dupa doua licitatii care s-au desfasurat fara a fi anuntata Asociatia de proprietari, nu s-a gasit cumparator. Intrebarea mea este ce demersuri trebuie sa faca Asociatia de proprietari si catre cine, pentru a-si recupera datoria de la locatarul executat silit de catre banca.?
elga50, moderator
Asociatia de proprietari prin reprezentant legal urmeaza sa respecte si sa aplice unitar norma in vigoare ,respectiv
L nr 230/2007 Art. 50
(1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona în justitie pe orice proprietar care
se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinta dată în favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice

Art. 51
(la data 21-Jan-2008 Art. 51 din capitolul VI reglementat de Art. 26 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spatii proprietăti individuale ale proprietarilor din condominiu,
precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele
datorate cu titlu de cotă de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, după
cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei, la cererea
preşedintelui asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima listă lunară de
plată a cotelor de contributie din care rezultă suma datorată cu titlu de restantă.

Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociatiei de proprietari sau a
proprietarului, pe baza chitantei ori a altui înscris prin care asociatia confirmă plata
sumei datorate.
(3) Operatiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la alin. (1) şi
(2) sunt scutite de taxă de timbru.
elga50, moderator
Multumesc mult. As vrea sa ma lamuriti si daca, in conditiile in care se pune deja in aplicare o hotarare judecatoreasca prin care este admisa executarea silita de catre banca, mai putem beneficia de privilegiul imobiliar asupra apartamentului din condominiu, avand in vedere ca pana la obtinerea unei hotarari judecatoresti (banuiesc ca pe baza ei te poti inscrie in Registrul de publicitate imobiliara, sau nu?) e foarte posibil ca executorul judecatoresc sa vanda apartamentul pana atunci. Mentionez ca Asociatia de proprietari nu a fost anuntata de banca sau Biroul de executare silita despre executarea silita si despre licitatiile care au avut loc pana acum. Ne putem inscrie la masa credala la Biroul executorului judecatoresc, pentru recuperarea debitelor in cazul in care se vinde prin licitatie?

Instituirea privilegiului imobiliar se realizeaza de catre presedintele de asociatie anterior demararii actiunii in instanta impotriva debitorului,tocmai pentru a notifica existenta debitului si a indeparta posibilitatea ca debitorul sa isi invoce fictiv starea de insolvabilitate prin tranzactionarea bunului imobil
Instituirea privilegiului imobiliar are drept scop notarea la OCPI de existenta unei somatii de plata in sarcina proprietarului bunului imobil,astfel incat potebtialii cumparatori sa fie atentionati prin extrasul de carte funciara de existenta sarcinii notate la OCPI
Creditorul banca are prioritate in recuperarea debitului fata de terti
Daca asociatia nu a facut nimic pana acum, este cazul sa se trezeasca si sa actioneze rapid.
Instituiti privilegiul imobiliar si obtineti in maxim 3 zile documentul de la OCPI.
Duceti imediat o copie a acestuia la executor anexat la o adresa prin care solicitati ca din suma inacasat la licitatie sa se retina suma datorata asociatiei.
In acelasi timp inregistrati la judecatorie cererea de chemare in judecata a restantierului.
Aceasta cerere inregistrata la judecatorie, o prezentati in copie tot execiutorului, completatnd privilegiul si solicitand retinerea sumei...
Tiuneti aproape de executor si depuneti in instanta orice inscris vi se solicita de judecator ca sa castigati procesul cat mai repede.
Executorul poate tine in contul sau suma pe care o solicitati cu aceste acte (privilegiu si actiunea in instanta) timp de 3 ani, adica suficient sa va judecati si sa obtineti o hotarare definitiva pe care apoi o duceti executorului sa va dea banii.
Bafta dar demarati imediat ca nu aveti timp de pierdut.