Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atribuire in urma partajului judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atribuire in urma partajului judiciar

Piritii au extins cladirea fara acordul copropr. sau autorizatie constructie . Am demonstrat cu martori , inscrisuri . Am demonstrat cu martori faptul ca nu am fost primiti in curte , nu ma stiut ce fac astia acolo . Nu se vede din strada nimic in curte . In concluzie asi dori sa stiu macar orientativ din experilenta altora : instanta cam cum procedeaza in astfel de cazuri ? ne pune sa platim sulta ? dar noi nu vrem . nu i am pus noi sa faca ce au facut si nu ne intereseaza extinderile . Ce ne sfatutiti ? Eventuat putem cere sa se compenseze cu teren care se afla in spatele cladirii , teren de unde noi avem 2/3 ?? Nu avem bani . De unde sa platim ??
prietenulomului, utilizator
Ati facut in prealabil o sesizare la primarie? Legal constructiile fara autorizatie se demoleaza. Tot legal daca sunteti in indiviziune nu puteau sa obtina autorizatie, sfatul meu este sa faceti rapid plangerea la primarie si eventual la inspectoratul in constructii ,daca sunteti deja in proces de iesire din indiviziune cereti sistarea procesului pana la reglementarea situatiei(raspuns primarie. inspectorat in constructii).Nu inteleg ce are de a face sulta in acest caz,sunteti mostenitori?Nu stiu daca va ajuta martori la instanta ,nu instanta este competenta in cazul unei constructii fara autorizatie ci primaria. Cel mai bine ar fi sa va luati avocat, dar pentru inceput faceti ce v-am scris ,daca vreti dati-mi mai multe detalii privat, poate va pot ajuta din propria experienta.
Da . Miltumesc . Am depus plingere la primarie , s-a consatat modificarea releveelor dar nu a facut nimic primaria . Consatarea am depus-o la dosarul de iesire dn indiviziune . Primaria spune ca fiind in proces nu are ce face .
Nu ati scris in ce cote sunteti in indiviziune. Incercati si la inspectoratul in constructii, specificati expres ca nu exista autorizatie de constructie, iar la primarie faceti o noua adresa prin care sa cereti copie dupa autorizatia de constructie eliberata de ei(neavand autorizatie o sa le ceara sa intre in legalitate iar fara acceptul dvs. ei nu pot cere autorizatie) sau demolarea constructiei intrucat va afecteaza pe dvs. ca si coproprietar.
suntem trei cu 1/2 fiecare . noi cei doi am depus plingere . primaria le-a cerut sa intre in legalitate dar a ramas la stadiul acesta