Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Impartire bunuri intre soti, in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Impartire bunuri intre soti, in timpul casatoriei

Stimati colegi
Ma confrunt cu o speta mai interesanta, coraborata cu cateva acte bruste de donatie intre soti ... si doresc sa sugerez urmatoarea tema in forum:

Care sunt situatiile si temeiul legal pentru impartirea de bunuri intre soti, pe durata casatoriei, sau in perioada cand sunt in proces de divort, dar nu exista inca o sentinta definitiva si irevocabila.
Asa cum este reglementata comunitatea de bunuri a sotilor in codul familiei, in timpul casatoriei orice impartire sau intelegere intre soti privind partajarea bunurilor comune este lovita de nulitate. Cu toate acestea nimic nu impiedica ca in timpul casatoriei oricare dintre soti sa solicitate sa se constate ca un bun dobindit in timpul casatoriei este bun propriu sau, dupa caz, bun comun. O alta situatie de exceptie o reprezinta solicitarea creditorilor unuia din soti de a se partaja bunurile comune pentru a-si indestula creanta din bunurile ce se cuvin sotului debitor.
Iertati-ma. Dar ve lege i-mi trebuie si aprobarea cui,daca eu si sotia suntem in divort iar bunurile le inpartim de comun acord ,dipa bunul nostru plac.:)
Este interesant.Din ce am mai citit,in timpul casatoriei,bunurile comune pot fi impartite in tot sau in parte ,numai pentru motive temeinice(?)si numai prin hotarare judecatoreasca.Cred ca motive temeinice sunt in situatia in care creditorul personal al unuia dintre soti,dupa urmarirea bunurilor proprii ale acestuia,are posibilitatea de a-si realiza creanta.
pe durata cat sunt in proces de divort , exista si acea conventie intre parti.