Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz de proprietate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz de proprietate

Eu si vecinii mei suntem proprietari pe parcul blocului.
De ceva vreme ne trezim dimineata ca pe gazonul impecabil apar, plantate peste noapte, fara acordul nimanui, diverse.
Probabil ca cine le planteaza locuieste cu noi aici.
As vrea sa stiu cum se poate rezolva aceasta situatie in care e clar vorba de un abuz de proprietate.
Multumesc.

Din punct de vedere juridic, spatiul respectiv este in proprietatea comuna a tuturor proprietarilor si probabil ca este curtea interioara a unui complex de blocuri noi.

Proprietatea comuna are o trasatura definitorie: fiecare proprietar o poate folosi chiar peste cota sa (eventual in intregime), dar cu conditia sa nu stanjeneasca exercitarea atributelor proprietatii de catre ceilalti proprietari. Asa se face ca fiecare se poate bucura de intreaga curte, nu doar de 1/x din ea.

O urmare fireasca este faptul ca masurile intreprinse cu privire la proprietatea comuna sunt luate tot de comun acord. Desigur ca fiind vorba de multi proprietari, ca si in cazul proprietatii comune perpetue (scara blocului etc) se pune problema majoritatii, iar nu unanimitatii proprietarilor in a decide ceva, dar mai trebuie facuta o distinctie. Actele juridice cu privire la bunuri sunt de trei feluri: de conservare, de administrare si de dispozitie.
Cat priveste proprietatea comuna, actele juridice de conservare se pot face de oricare proprietar fara acordul celorlalti, deoarece aceste acte sunt strict necesare si ele tind sa previna o paguba (de ex. contractarea unor lucrari daca se surpa o bucata de pamant, repararea unui leagan daca s-a stricat). Actele juridice de administrare iarasi se pot face de oricare din proprietari, deoarece ele pun in valoare proprietatea (de ex curatarea sptiilor verzi si chiar si plantarea unor plante). Totusi, atunci cand exista opunere manifesta din partea majoritatii proprietarilor, atunci nu vad cum mai poate subzista ratiunea gestiunii de afaceri sau a mandatului tacit care sta in spatele posibilitatii administrarii mentionate mai sus de un singur proprietar. Daca administratia condominiului (asociatiei) are prevazute atributii in sensul administrarii curtii comune, atunci demersurile individuale sunt chiar excluse.

Parerea mea este ca ar trebui ca in AGA sa discutati aceste aspecte si sa stabiliti un mod in care se administreaza curtea comuna (daca nu exista deja). Asa puteti vedea si parerea majoritatii proprietarilor :)
Spatiul verde despre care scrieti, dna Marin, este proprietate publica, dar il aveti in folosinta comuna, ca asociatie de proprietari (e spatiu verde existent pe domeniul public din perimetrul asociatiei de proprietari din care faceti parte si aveti obligatia de a-l intretine). O dovada in acest sens veti obtine citind extrasul de carte funciara al apartamentului dv, unde nu apare nici chiar un mmp din acest teren pe care il considerati proprietate). In proprietate aveti o cota din terenul de sub cladirea in care locuiti (+ cca 90 cm "distanta” de la fundatia blocului)...
Pt amenajarea acestui spatiu verde puteti obtine chiar si ajutorul celor de la primarie... Gazonul, bancile, locul de joaca pt copii au fost platite de proprietari? Cred ca nu... Cand ati cumparat apartamentul situat in blocul din respectiva zona rezidentiala ati cumparat si terenul rezervat amenajarii "spatiului verde”? Din nou, cred ca nu... La acest aspect se referea dl adriantot in interventia dumnealui.

Acum, depinde si ce tot "planteaza” cineva acolo...

Daca sunteti proprietari in adevaratul sens al termenului (si chiar daca nu sunteti) mesajul de mai sus va ofera toate indicatiile de care aveti nevoie.
trope_doi a scris:
Spatiul verde despre care scrieti, dna Marin, este proprietate publica, dar il aveti in folosinta comuna, ca asociatie de proprietari (e spatiu verde existent pe domeniul public din perimetrul asociatiei de proprietari din care faceti parte si aveti obligatia de a-l intretine).

Nu stiu de ce esti sigura de asta :) Toate blocurile noi au curte interioara care este (la propriu) proprietatea tuturor celor care cumpara apartamente si este evidentiata in cartea funciara aferenta. Asa este si unde stau eu si de asta stiu bine cum vine. Dna Marin a precizat mai demult in alt topic ca e vorba de blocuri noi si de asta am tras concluzia de mai sus.
Cat priveste amenajarea, de regula ea este o obligatie asumata de constructor pana la livrarea completa a ansamblului, asa incat proprietarii cumpara si curtea gata amenajata.
Ahaa! Am mai invatat ceva... Trebuie sa recunosc: e o chestie despteapta vanzarea / cumpararea acestor zone verzi! Asa nu mai exista riscul sa-i treaca unui prin cap sa ridice un bloc intre... alte zece blocuri inghesuite.

Dna Marin, va rog sa ignorati mesajul meu - menit mai mult sa sustina interventia dlui adriantot in legatura cu titlul de proprietate.
:coffee:
trope_doi a scris:
Spatiul verde despre care scrieti, dna Marin, este proprietate publica, dar il aveti in folosinta comuna, ca asociatie de proprietari (e spatiu verde existent pe domeniul public din perimetrul asociatiei de proprietari din care faceti parte si aveti obligatia de a-l intretine). O dovada in acest sens veti obtine citind extrasul de carte funciara al apartamentului dv, unde nu apare nici chiar un mmp din acest teren pe care il considerati proprietate). In proprietate aveti o cota din terenul de sub cladirea in care locuiti (+ cca 90 cm "distanta” de la fundatia blocului)...
Pt amenajarea acestui spatiu verde puteti obtine chiar si ajutorul celor de la primarie... Gazonul, bancile, locul de joaca pt copii au fost platite de proprietari? Cred ca nu... Cand ati cumparat apartamentul situat in blocul din respectiva zona rezidentiala ati cumparat si terenul rezervat amenajarii "spatiului verde”? Din nou, cred ca nu... La acest aspect se referea dl adriantot in interventia dumnealui.

Acum, depinde si ce tot "planteaza” cineva acolo...

Daca sunteti proprietari in adevaratul sens al termenului (si chiar daca nu sunteti) mesajul de mai sus va ofera toate indicatiile de care aveti nevoie.

Multumesc doamnei Andreea pentru raspuns. Pina la acea consultare se intampla asta si se distruge gazonul de 25 E metrul patrat platit de noi.

Trupe 2, sunt in posesia CF si sunt proprietara asa cum am spus mai sus. Mai mult, platesc impozit pe acel teren proprietatea mea care nu e de linga bloc si nici de sub bloc!!!

:offtopic: Va rog sa pastram discutia la aspectele juridice. AL
ContSters20980, utilizator