Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile Concediu medical

concediul medical se calculeaza pe ultimile 12 luni....
nu inteleg cum se face pentru ca in mintea mea sunt 3 variante
sa luam urmatorul exemplu: CM in perioada 13-15 aprilie 2009
cum se calculeaza cele 12 luni
- perioada 12 apilie 2009 - 13 aprilie 2008 ? sau
- perioada aprilie 2009 - mai 2008 ? sau
- perioada martie 2009 - aprilie 2008 ?
multumesc
Depinde.
Daca va referiti la cele 12 luni care constituie stagiu de cotizare, in prevederile OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, se precizează "12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical."(art.7) Se aplica varianta:aprilie 2008-martie 2009.
Dacă este vorba de calcularea celor 90 de zile, respectiv celor 183 de zile, acestea se calculează "in interval de un an, socotita (durata-n.n.) din prima zi de imbolnavire."(art.13 din acelasi act normativ). Se aplica varianta: 13 aprilie 2008 - 12 aprilie 2009.
florentina albu a scris:

Dacă este vorba de calcularea celor 90 de zile, respectiv celor 183 de zile, acestea se calculează "in interval de un an, socotita (durata-n.n.) din prima zi de imbolnavire."(art.13 din acelasi act normativ). Se aplica varianta: 13 aprilie 2008 - 12 aprilie 2009.

Exact asta ma interesa, multumesc.