avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile Concediu medical

concediul medical se calculeaza pe ultimile 12 luni....
nu inteleg cum se face pentru ca in mintea mea sunt 3 variante
sa luam urmatorul exemplu: CM in perioada 13-15 aprilie 2009
cum se calculeaza cele 12 luni
- perioada 12 apilie 2009 - 13 aprilie 2008 ? sau
- perioada aprilie 2009 - mai 2008 ? sau
- perioada martie 2009 - aprilie 2008 ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: adivin , utilizator 23:57, 4 Aprilie 2009
Depinde.
Daca va referiti la cele 12 luni care constituie stagiu de cotizare, in prevederile OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, se precizează "12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical."(art.7) Se aplica varianta:aprilie 2008-martie 2009.
Dacă este vorba de calcularea celor 90 de zile, respectiv celor 183 de zile, acestea se calculează "in interval de un an, socotita (durata-n.n.) din prima zi de imbolnavire."(art.13 din acelasi act normativ). Se aplica varianta: 13 aprilie 2008 - 12 aprilie 2009.
florentina albu a scris:

...
Dacă este vorba de calcularea celor 90 de zile, respectiv celor 183 de zile, acestea se calculează "in interval de un an, socotita (durata-n.n.) din prima zi de imbolnavire."(art.13 din acelasi act normativ). Se aplica varianta: 13 aprilie 2008 - 12 aprilie 2009.

Exact asta ma interesa, multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical miriamcovalschi miriamcovalschi Buna ziua. As dori sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu concediul medical. Am fost angajata in anul 2015 in cadrul unui spital, si am beneficiat de mai ... (vezi toată discuția)
Concediu medical iuliaiulia1972 iuliaiulia1972 Bună ziua. În luna aprilie, am avut 5 zile de concediu medical. În mai am suferit o fractura în urma căreia mi s-a CM, care a fost ulterior prelungit pana ... (vezi toată discuția)
Prima zi de imbolnavire - interpretare corecta cojocaru cojocaru Ref: Ordinul Ministerului Sănătăţii şi Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate Nr. 60/32 din 27/01/2006 privind Norma de aplicare a prevederilor ... (vezi toată discuția)