Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Actiune in pretentii, functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Actiune in pretentii, functionari publici

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu o problema de drept.Functionarii publici pot chema in judecata in actiune in pretentii pe angajatorii, si daca da cum.?
In dreptul muncii este specificat ca drepturile neacordate se pot cere in instanta in termen de trei ani de la data nasterii acestui drept.Cum putem actiona in instanta angajatorul pe aceste considerente , avind in vedere faptul ca salariatii sint functionaro publici. Va multumesc anticipat de ajutor.
In prezent si eu ma confrunt cu o astfel de situatie. Este o problema in astfel de cazuri fiindca in situatia functionarilor publici li se aplica L188/1999 si nu Codul muncii, acesta din urma aplicandu-se prin completare si doar daca nu contine dispozitii contradictorii, ori derogatorii. Dar totusi s-ar putea... Un avocat ar fi mai potrivit sa raspunda la intrebarea aceasta.