Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca

Unde gasesc o lista completa a activitatilor cuprinse in grupele de lucru "anormale", in special pentru munca in industria petroliera si medicina.
Apicultorii sunt incadrabili in grupa a 2-a de lucru?
Studiati ordinul MMPS nr. 50/ 1990 actualizat in august 1994 (il gasiti pe internet, la casele teritoriale de pensii, la ITM, la ministerul muncii) in care in anexa 1 si 2 se regasesc activitati desfasurate in gr.1 si respectiv gr. a 2-a de munca.
Nu veti regasi nicaieri o lista cu grupe de munca "anormale".
Am inteles. Am consultat. Apicultorii si cei care au stropit pomii fructiferi nu apar pe nici o lista. Si totusi exista pensionari din aceste categorii trecuti in grupa 2-a de lucru. De aici exprimarea "anormale". In rest ....
Am senzația că dvs. vă este de folos scrisoarea nr. 382/MB/08.11.2000 prin care s-a modificat și completat scrisoarea nr. 155/MB/31.03.1998 de încadrare în grupa a II-a de muncă a locurilor de muncă, activităților și categoriilor profesionale din agricultură. Nu găsiți acest act publicat, pentru că este un act intern. Adresați întrebarea referitoare la apicultori unei case teritoriale de pensii. Aceasta vă poate confirma faptul că apicultorii fac obiectul acestei scrisori. Eu, deși am actul, nu vă pot spune nimic întrucât categoria ”apicultori” nu apare, dar apar, la modul general, referiri la muncitorii care au lucrat în cadrul I.A.S., C.A.P. etc. Eu nu știu unde au lucrat apicultorii înainte de 1989.

Later edit

Găsiți scrisoarea nr. 382/MB/08.11.2000 accesând link-ul de mai jos sau ”Documente utile”, unde a fost încărcată în data de 15.03.2010.
www.avocatnet.ro/content/con...
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc. Acte interne ? Scrisori ? Nepublicate ? Uimitor !!!!! Ma speriati Doamna Gabriela. Iarasi niste "necontribuabili" intrati in sistemul de pensii primesc favoruri. Eu am un medic in familie cu 35 de ani de contributie si are pensia 700 lei iar un apicultor fara contributie are peste 1000 lei, un stropitor de pomi fructiferi tot fara contributie are tot asa, peste 1000 lei.
Nu e vina Dvs si va multumesc din nou.
In situatia asta cu scrisori interne nepublicate nu ne mai ramane decat un simplu "Case closed", citand un contempran celebru.
Eugenor, utilizator