Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Respingere actiune avand ca obiect punere sub ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Respingere actiune avand ca obiect punere sub interdictie

Buna ziua ,
Am solicitat in instanta instituirea curatelei pt mama mea , bolnava de Alzheimer (cu certificat de handicap , nu are discernamant ) .; s-a efectuat ancheta sociala de catre Autoritatea tutelara .
Instanta a respins cererea ca neintemeiata cu drept de apel in 30 zile ( hotararea nu mi-a fost comunicata inca ) .
Ce ma sfatuiti sa fac ? o noua actiune in instanta avand ca obiect " punerea sub interdictie " sau sa fac apel si sa solicit " punerea sub interdictie " ? Cum este mai simplu/rapid?
Va multumesc
Undeva ati gresit si nu cred ca e cazul sa mai cereti inca o data daca ati gresi pe undeva..
Ce doriti de fapt ?
Daca ati cerut punerea sub interdictie, se instituie tutela.
Am solicitat "curatela " dar persoana nu are discernamant si se pune problema " punerii sub interdictie " Am crezut ca va cere instanta sau Autoritatea tutelara " punerea sub interdictie " ...
dvs trebuia sa cereti punerea sub interdictie de la inceput, o veti cere in alta actiune.