Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile preaviz

Buna ziua,
cum se calculeaza nr de zile de preaviz in cazul unei concedieri, 20 zile lucratoare .
data de comunicare, de luare la cunostinta este azi 03.12.2013, prima zi de preaviz este 03.12.2013 sau 04.12.2013?

daca data incetarii pica intr-o zi de sarbatoare legala sau de wk, cand se declara in revisal incetarea?
Multumesc.
Buna ziua,

Daca data incetarii cade intr-o zi de sarbatoare sau weekend, se declara ziua urmatoare, ziua lucratoare!
Preavizul curge de la data inscrisa pe comunicare, deoarece este un act unilateral, facut de angajator, la fel ca si demisia.
Persoana care a fost concediata, nu este obligata sa semneze actul de comunicare, dar asta nu inseamna ca actul este nul.
Cititi Codul Muncii, sunt explicati pasii!
@ ELENA2009

Prima zi de preaviz este data de 04.12.2013.

Calculul termenului se face potrivit dispozitiilor Codului Civil, art. 2.553- Termenul stabilit pe zile:
(1) Cand termenul se stabileste pe zile, nu se iau in calcul prima si ultima zi a termenului.

(2) Termenul se va implini la ora 24,00 a ultimei zile.
(3) Cu toate acestea, daca este vorba de un act ce trebuie indeplinit intr-un loc de munca, termenul se va implini la ora la care inceteaza programul normal de lucru. Dispozitiile art. 2.556 raman aplicabile.