Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamant, succesiune nedezbatuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamant, succesiune nedezbatuta

Buna ziua!
O problema as avea si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Exista un titlu de proprietate pe care este trecuta o suprafata de 3 ha si 72 ari.
Pe acest titlu sunt trecute 4 persoane surori intre ele. Una dintre surori pretinde jumatate din suprafata fiindca asa iar fi spus tatal lor inainte de a muri ca are. Este corect acest fapt? Deasemenea acesta sora vrea sa vanda terenul unei alte surori. Unde se merge prima data pentru a se ajunge la o intelegere? Doua dintre surori ar ceda partea lor surorii care vrea sa cumpere pamantul de la cealalta.
Nu este facuta succesiunea dupa moartea parintilor lor circa 34 ani de la moartea lor. Sunt scumpe taxele notariale? De unde se incepe ? Va multumesc !
simpla afirmatie a unei persoane ca tata i-a promis ceva nu are absolut nicio insemnatate legala.

cele patru parti pot sa faca ce vor cu partea lor. trebuie sa mearga la notariat sa intrebe de taxe.
Daca nu exista niciun document autentificat sora poate pretinde toata suprafata, "ca asa a spus tatal inainte de a muri".
Pamantul se va imparti in mod egal dupa care fiecare poate vinde cui doreste.
Se merge la notariat, taxele sunt destul de mari daca nu s-a facut succesiunea cand trebuia, se plateste un impozit la stat din valoarea terenului sau cam asa ceva, va lamureste notarul.