Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Uciderea din culpa, despagubiri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Uciderea din culpa, despagubiri

La un caz de ucidere din culpa accident auto, inculpatul este condamnat cu suspendare.
Unul din spitale sa constituit parte civila cu o suma foarte mare, pe car einculpatul nu o poate achita.

Daca nu achita, poate cere spitalul revocarea masurii suspendarii conditionate?
Sau aceasta se cere doar de partea vatamata?
daunele materiale le va plati asiguratorul dvs, (firma unde aveati incheiata polita de asigurare obligatorie- rca).
Ma interesa daca poate face un spital ecrere de revocare suspendare.
Asta era de fapt intrebarea principala, pentru neplata.