avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Uciderea din culpa, despagubiri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Uciderea din culpa, despagubiri

La un caz de ucidere din culpa accident auto, inculpatul este condamnat cu suspendare.
Unul din spitale sa constituit parte civila cu o suma foarte mare, pe car einculpatul nu o poate achita.

Daca nu achita, poate cere spitalul revocarea masurii suspendarii conditionate?
Sau aceasta se cere doar de partea vatamata?
Cel mai recent răspuns: Imparatul , utilizator 19:04, 3 Decembrie 2013
daunele materiale le va plati asiguratorul dvs, (firma unde aveati incheiata polita de asigurare obligatorie- rca).
Ma interesa daca poate face un spital ecrere de revocare suspendare.
Asta era de fapt intrebarea principala, pentru neplata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier soldat cu decesul victimei lentzius lentzius Salutare. Am si eu cateva intrebari, dar inainte va prezint cazul: In 2006 fratele meu a fost victima unui accident auto. A fost accidentat pe trecerea de ... (vezi toată discuția)
Accident auto soldat cu deces eva_andreea eva_andreea Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine,raspunzandu-mi la niste intrebari a caror raspuns nu-l cunosc.Problema sta in felul urmator:in urma cu ... (vezi toată discuția)
Inculpat sca78nia sca78nia Sunt urmarit penal intr-un dosar ,ucidere din culpa art178,alin.2,5,,pagubiti au cerut daune moral si materiale foarte mari(1200000euro) si sunt condamnat la ... (vezi toată discuția)