Forum Discuţii juridice Executare silită Incuviinþare executare silitã
Discuție deschisă în Executare silită

Incuviinþare executare silitã

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema delicata. Sotul meu a facut un credit de nevoi personale ( MENTIONEZ CA NU SUNT PARTE DIN CONTRACT) in 2008 de 8000 ron. Nu la mai platit si creditul a fost dat spre KRUK INTERNATIONAL. Astazi am primit acasa incuviinţează executarea silită imobiliară asupra imobilului care e bun comun. Pot ramane fara casa?

Va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac.

Multumesc
nelyyy

Ce ati primit exact si de la cine?
Astazi ...va dau exact textul

Solutia pe scurt: Admite cererea. Încuviinţează executarea silită imobiliară asupra imobilului situat în Galaţi xxxx în baza titlului executoriu reprezentat de contract de credit 03.07.2008, la cererea creditorului SECAPITAL SARL împotriva debitorului xxxx până la concurenţa sumei de 16126,53 lei ? debit şi accesorii, cu cheltuieli de executare. Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. Fără cale de atac.
Document: Încheiere - de executare silită 26.11.2013
Judecatoria Galati
gi-jane2, moderator
Si sotul de cand n-a mai platit ? Cu banii ce a facut, ati stiut de credit ?
Va trebui sa faceti contestatie la executare, sa aratati ca datoria e una proprie a sotului, iar imobilul e bun comun. Imobilul ar trebui intai partajat pt a se executa silit partea sotului.
Ati putea contesta si suma.
Poate ar trebui sa va intelegeti cu creditorul sa platiti in rate, daca nu sunt sanse sa invocati prescriptia, datoria sotului tot creste si tot la casa se ajunge dupa partaj.
Da e o intrebare buna ce a facut cu bani? Nu am un raspuns nici astazi...nu am stiut de credti. Nu stiu cum sa procedez...va cer ajutor sa ma intreptati spre a rezolva aceasta problema. MULTUMESC MULT!
Cine v-a trimis hartia asta ?
De cand nu a mai platit ratele, stie ?
Cautati-va pe portalul judecatoriei galati dupa nume ( dupa al sotului) si vedeti daca va gasiti