Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL-D cu 2 asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL-D cu 2 asociati

Buna seara. Doresc infiintarea unui SRL-D impreuna cu o prietena. Ea are 33 de ani, eu 35, asadar doar ea se incadreaza in ceea ce priveste varsta. Niciuna din noi nu a mai avut vreodata o firma. Se poate infiinta SRL-D-ul avand-o pe ea drept detinator iar pe mine asociat?
Nu. Oricum nu exista notiunea de drept detinator. Si ea este tot asociat chiar daca detine 99% din companie. Doar ea (33 ani) poate fi asociat intr-un srl-d.