Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliberare apartament dupa vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliberare apartament dupa vanzare

urmeaza sa cumpar un apartament, si in cateva zile voi face si actul de vanzare cumparare. Proprietara actuala mai are lucruri in apartament, si vrea 30 de zile de la semnarea contractului pentru a elibera apartamentul. Cand am acceptat sa cumpar, i-am precizat ca pana de sarbatori il vreau liber, dar deja mai sunt 3 saptamani pana atunci.
Exista vreo perioada impusa pentru acest lucru? Se poate sa trec mai putin de 30 de zile in contract pentru predarea apartamentului?
Se poate trece orice perioada doriti. De regula predarea se face la momentul incheierii contractului insa transferul dreptului de proprietate nu depinde de predarea imobilului, astfel ca veti fi proprietar inca de la momentul semnarii contractului.
Am inteles. Eu ma grabesc si cu mutatul de aceea intrebam. Am sa "negociez" o perioada mai mica. Multumesc