Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare proces verbal

Buna ziua
Am parcat masina pe un teren (pamant neamenajat) pe care parcheaza toate masinile din zona.Politia rutiera mi-a dat avertisment dar a dispus ADP-ului blocarea rotii.Am platit la ADP deblocarea si cei de-acolo au zis ca ei blocheaza la dispozitia pol rutiere si ca , daca se anuleaza in instanta procesul verbal ei pot sa-mi restituie banii
Intrebare :as vrea sa invoc in instanta un viciu de procedura pt anularea procesului verbal
in proces scrie "...a stationat voluntar pe bdul Eroilor de la Tisa ,pe trotuar, impiedicand circulatia pietonilor"...nu scrie pe ce sens de mers, nici in dreptul carui imobil, nici nu specifica prezenta vreunui indicator

As avea sanse?
va multumesc mult
am inteles ca ,si in cazul in care nu mi se accepta anularea procesului vb, nu am de platit nicio taxa
Este adevarat ca aceste litigii sunt scutite de taxa de timbru si timbru judiciar. Deci.....nu platiti nimic, nu pierdeti nimic in cazul in care nu se admite anularea procesului verbal.
Plangerile contra proceselor verbale de contraventie sunt scutite de taxa de timbru.
Chiar daca se va dispune inlocuirea amenzii su avertismentul, caz in care sunteti exonerat de la plata amenzii, tot nu veti plati nicio alta taxa.
Succes si fiti convingator.
Ce latime avea trotuarul in zona in care ati parcat?
Autoturismul era parcată in totalitate pe trotuar sau numai partial?

Numai bine va doresc.