avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal valabil ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal valabil ?

buna ziua
Acum 5 saptamani am avut " o intalnire " cu politia rutiera ....am parcat pe un teren neamenajat, pol a spus ca sunt pe trotuar, ne-am contrazis...ei mi-au intocmit proces vb si mi-au dat avertisment + 3 puncte de penalizare.Am refuzat sa semnez pr vb si am plecat...m-am reintalnit cu politistul la sediul pol rutiere si el mi-a dat pur si simplu procesul vb pe care figura un martor
Intrebare : daca nu am semnat procesul vb si nici nu l-am primit prin posta ( n-aveau cum sa mi-l trimita ca e la mine ) dupa 30 zile de la intocmirea lui el nu este nul Pot scapa de cele 3 punvte penalizare ... cum dovedesc ca nu am primit pr vb
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 06:53, 28 Aprilie 2009
Art. 14. din OUG 2/2001 arat ca executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
Daca a trecut termenul respectiv urmeaza sa fiormulati o cerere la judecatorie penmtru a se constata acest lucru, insa efectul nu este decit in privinta amenzii pentru ounctele de penalizare trebuie sa contestati procesul verbal de contraventie pentru netemeinicie si nelegalitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare proces verbal adrian10 adrian10 Buna ziua Am parcat masina pe un teren (pamant neamenajat) pe care parcheaza toate masinile din zona.Politia rutiera mi-a dat avertisment dar a dispus ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare detrei detrei Buna ziua, Situatia este urmatoarea: in data de [b]20.03.2008 [/b]un agent al politiei comunitare a pozat masina care era parcata neregulamentar. Pe data ... (vezi toată discuția)
Intampinare proces verbal inpotriva parcari neregulamentare DjAlexz DjAlexz Buna ziua Cine ar putea sa ma ajute si pe mine cu o intampinare impotriva unei parcari neregulamentare care nu sa dat de agentul constatator si nu a fost nici ... (vezi toată discuția)