Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: in data de 20.03.2008 un agent al politiei comunitare a pozat masina care era parcata neregulamentar. Pe data de 22.09.2008 am primit instiintarea prin posta. Asta insemnand 6 luni si 2 zile. Daca trec 6 luni procesul verbal este nul sau doar in cazul in care e vorba de radare fixe?

Doi la mana, in procesul verbal scrie ca martorului buletinul i-a fost eliberat in data de 21.03.2008, dar poza este din 20.03.2008!

Trei la mana, semnul era parcarea interzisa cu toate cele 4 roti pe trotuar, eu am parcat doar cu doua roti pe trotuar, mai erau circa 75 cm de la masina pana-n zid, nu 1.50 m, dar asta nu se vede in poza!

Este suficient ca sa am o contestatie solida? Sau pica toate?

Va multumesc,

Sebastian
detrei, utilizator

Reproduc din Ordonanta nr. 2/2001

Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

Verificati cand a fost intocmit procesul verbal de contraventie. Daca a fost intocmit pana la data de 20.09.2008 este valabil. In schimb, daca procesul verbal a fost intocmit inaintea datei de 22.08.2008 ati scapat de plata amenzii.

In ceea ce priveste data eliberarii buletinului martorului ar putea fi o greseala de scriere.

Codul rutier prevede ca autovehiculele pot fi parcate pe trotuar daca se lasa un spatiu de 1 m pana la zid pentru circulatia pietonilor.

Numai bine va doresc.
cioan a scris:

Reproduc din Ordonanta nr. 2/2001

Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

Verificati cand a fost intocmit procesul verbal de contraventie. Daca a fost intocmit pana la data de 20.09.2008 este valabil. In schimb, daca procesul verbal a fost intocmit inaintea datei de 22.08.2008 ati scapat de plata amenzii.

In ceea ce priveste data eliberarii buletinului martorului ar putea fi o greseala de scriere.

Codul rutier prevede ca autovehiculele pot fi parcate pe trotuar daca se lasa un spatiu de 1 m pana la zid pentru circulatia pietonilor.

Numai bine va doresc.

Va multumesc pentru raspuns,

1) Procesul verbal a fost intocmit pe data de 01.09.2008, dar a ajuns la mine doar in 22.09.2008

2) Sa inteleg ca nu ma pot lua de acea data de eliberare pt buletinul martorului? Ma gandeam sa nu fi pus agentul la plezneala un nume acolo.

3) De la masina pana-n zid erau in jur de 70-80 de cm, dar din poza nu se poate dovedi nici ca e un metru nici ca e mai putin! Nici aici nu am nici o baza pt contestatie?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat mai concret daca e posibil, nu as dori sa arunc 400 de lei in buzunarele primariei daca sunt sanse sa scap.

Va multumesc,

Sebastian

Va rog sa ma ajutati cu un sfat mai concret daca e posibil, nu as dori sa arunc 400 de lei in buzunarele primariei daca sunt sanse sa scap.

Va multumesc,

Sebastian

Dupa parerea mea, sansele sunt destul de mici. Dar se poate incerca. Depunerea contestatiei suspenda plata amenzii.
Succes!!!