Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Copilul meu in virsta acum de 22 ani poate solicita plata pensiei alimentare catre el pe o perioada retroactiva de 6 ani (Ceea ce ar insemna si 2 ani inainte sa indeplineasca 18 ani
Copilul major in cauza urmeaza vreo forma de invatamant? Ati avut vreodata vreo hotarare de stabilire a pensiei de intretinere? In prezent aveti o astfel de hotarare sau acum vreti sa solicitati?
Daca ati avut o hotarare de stabilire a pensie pana la majorat, sumele datorate de la 16 la 18 ani s-au prescris, pe rand, pana copilul a implinit 21 de ani.
Daca aveti o hotarare de stabilire a pensiei pentru majorul aflat in continaurea studiilor, puteti recupera doar sumele datorate pe ultimii trei ani, de ex. noiembrie 2010 - noiembrie 2013, tineti cont de faptul ca termenul de prescriptie curge pentru fiecare suma lunara in parte.
Daca nu aveti o hotarare de stabilire a pensie pentru major si va hotarati sa va adresati instantei, pensia va fi stabilita incepand cu data introducerii cererii de chemare in judecata pana la 26 de ani. Conditia acordarii pensiei este ca beneficiarul sa urmeze cursurile unei scoli care sa-l puna in imposibilitatea gasirii unui loc de munca. Daca nu e la scoala, luati-va gandul de la pensia de intretinere.
Eu sint tatal si copilul (in virsta de 22 ani student la zi din sept 2011)mia cerut mie pensia alimentare retroactiv pe 6 ani. E posibil sa o ceara?
Ordu, utilizator
De cerut poate cere, asta nu inseamna ca va si obtine. Cum a motivat aceasta cerinta?
Nu stiu dar a si obtinuto si mi sa pus si poprire pe ea la care vreau sa fac contestatie
Ordu, utilizator
Intrucit nu cred ca are dreptul sa o ceara retroactiv decit pe 3 ani iar un an nu a fost la o forma de invatamint la zi in acest timp, ca as putea face?