avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces suspendat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces suspendat

Bună seara!
Vă rog să-mi spuneţi, dacă nu sunt multumit de hotărârea instanţei, de faptul că procesul a fost suspendat, cui, unde mă pot adresa?
Mentionez ca procesul se judecă la Lugoj, jud. Timiş.
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 17:41, 12 Decembrie 2013
Depinde de motivul suspendarii... Ar trebui sa dati mai multe informatii desper aceasta suspendare.
Daca a fost suspendat pentru lipsa partilor, puteti face recurs (daca procesul a inceput sub imperiul vechiului Cod de procedura civila) sau apel (sub imperiul celui nou). Puteti face si cerere de repunere pe rol. In schimb, daca suspendarea a fost facuta pentru alte cauza (pentru ca solutionarea cauzei depinde de solutionarea altui dosar sau pentru ca una din parti nu a indeplinit obligatiile ce i-au fost puse in vedere de catre instanta, puteti declara calea de atac prevazuta de lege.
Motivul suspendării este ,,în temeiul art. 155,ind.1, Cod pr. penală".Mi se cere să depun copia actului de deces al pârâtului care este trecut în CF în anul 1922, părăt care se poate presupune că e mort demult.Consider ca mi se impune o sarcina imposibil de îndeplinit.Eu sunt în alt capăt de ţară faţa de locul unde se desfăşoară procesul şi nu am fost prezent la niciun termen, fiind reprezentat de un avocat.De aceea, aş dori sa-mi exprim punctul de vedere, dar nu ştiu la ce adresă sa scriu, cui să mă adresez.

Motivul suspendării este ,,în temeiul art. 155,ind.1, Cod pr. penală".Mi se cere să depun copia actului de deces al pârâtului care este trecut în CF în anul 1922, părăt care se poate presupune că e mort demult.Consider ca mi se impune o sarcina imposibil de îndeplinit.Eu sunt în alt capăt de ţară faţa de locul unde se desfăşoară procesul şi nu am fost prezent la niciun termen, fiind reprezentat de un avocat.De aceea, aş dori sa-mi exprim punctul de vedere, dar nu ştiu la ce adresă sa scriu, cui să mă adresez.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Am inteles in cele din urma ca este vorba de cazul de suspendare prevazut de art 155 ind. 1 din Cod de procedura CIVILA... Da, consider ca hotararea instantei de judecata este corecta, intrucat decesul unei persoane nu se poate prezuma, oricat de evident ar fi faptul juridic al decesului unei persoane.
Trebuie sa faceti rost de o copie a certificatului de deces al paratului, nu este imposibil de obtinut printr-o cerere adresata Primariei de la domiciliul persoanei decedate sau de la mostenitorii persoanei decedate.
Abia dupa ce veti avea copia certificatului de deces al paratului puteti sa faceti o cerere de reluare a judecatii cu plata taxelor de timbru pentru redeschiderea procesului.

Alte discuții în legătură

Cum se intabuleaza casa? cosarpavel cosarpavel Va rog sa-mi scrieti care sunt pasii care trebuie facuti pentru a trece in CF casa si anexele construite ,in 1959 ,pe un loc de casa cumparat fara acte ... (vezi toată discuția)
Trebuie cosarpavel cosarpavel Trebuie sa gasesc certificatul de deces al lui Buding Carol,proprietar al unui loc de casa in Tes, com.Brestovat, jud.Timis,.cumparat in 1922Ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Cum pot argumenta cererea de repunere pe rol a dosarului suspendat? cosarpavel cosarpavel Dosarul(obiect dosar:uzucapiune) a fost suspendat in data de 23.09.2010 ,deoarece nu am putut depune certificatul de deces al proprietarului intabulat in 1922 ... (vezi toată discuția)