Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi rutiere date de agent de ordine publica
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi rutiere date de agent de ordine publica

Buna ziua,

As dori sa stiu daca agentii de ordine publica au dreptul de a opri masini in trafic si acorda amenzi (ex: neacordare prioritate, lipsa centura).

Intreb asta pt ca tocmai am fost urmarit in trafic si oprit de o duba a unei sectii de politie din cartier si amendat pt o abatere in trafic.

Multumesc anticipat
Da,prin modificarile legislative au fost aduse noi obligatii si indatori de serviciu,astfel politistilor de ordine publica le revine competenta sa constate si sa consemneze anumite contraventii la regimul circulatiei pe drumurile publice