Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politist sectie, autoritate in trafic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politist sectie, autoritate in trafic

Buna, as dori sa stiu daca un politist ( sau mai multi ) care aprtin de o anumita sectie, ex: sectia nr 10, au autoriteatea de a oprii un vehicul si a cere acte le la control, chiar sa amendeze? Specific ca nu sunt de la Politia Rutiera

Si poate sa dea amenda pentru ca am trecut pe rosu la semafor sau pt ca am asigurarea expirata la masina ?

Multumesc

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da,au dreptul
In urma modificarilor legislative referitor la competenta politistilor de proximitatea,acestia au autoritatea si competenta sa verifice si sa aplice anumite sanctiuni in cazul constatarii de contraventii la regimul circulatiei pe drumurile publice
Imi spuneti va rog si legea de unde ati citit?
Multumesc
Cine are dreptul de a opri masini in trafic?
[ link extern ]