Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administratorul firmei poate fi si salariat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administratorul firmei poate fi si salariat?

Administratorul firmei este desemnat prin actul constitutiv,dar nu e remunerat,nu are contract de mandat cu societatea.Poate fi salariat,cu contract de munca,ca director,sa zicem?
Da
Administratorul unei societati poate cumula si calitatea de salariat al societatii al carei administrator este .

Nu exista text de lege care sa interzica asa ceva.

Este vorba despre SA sau SRL ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
E vorba de un SRL.
Un articol recent pe acest site vorbeste despre contributiile administratorului si face referire la o prevedere din legea 31/1990 care interzice incheierea unui CIM pe perioada mandatului,inteleg deci ca se refera la administratorul numit prin contract de mandat,si nu prin actul constitutiv?
Acea prevedere la care va referiti este aplicabila in cazul S.A.
Multumesc