Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot obtine un certificat medical?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot obtine un certificat medical?

buna dimineata.mam angajat in data de 04.11.2013 si acuma mam inbolnavit si ma intereseaza daca poate sa imi dea medicul foaie de boala si cate zile poate sa imi dea?
buna ziua, foaie de boala?#-o, poate, adeverinta medicala, concediu medical! da, se poate, daca vati platit asigurarile de sanatate si sunteti inscris pe lista unui medic de familie. succes.
2. OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate spune:

Art. 7. - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical.

Art. 10.
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

3. Normele de aplicare a OUG 158/2005 (Ordinul 60/2006) precizeaza:

Art. 12.
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 399/2006, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical, în înţelesul prezentelor norme, se considerã o lunã de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.

Putei obtine concediu medical de la medicul de familie intrucat aveti deja o luna de cand sunteti angajat.:)