Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ridicare ilegala masini, recuperare taxe
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ridicare ilegala masini, recuperare taxe

Acum am citit pe money.ro In sectoarele 4 si 6 nu mai este legala ridicarea masinilor. E adevarat? Daca da, cum ne putem recupera banii??

Se pare ca este adevarat.
Depuneti o cerere, in acest sens, in care sa stipulati ca doriti restituirea sumei xxx, conform chitantei/facturii.
Cererea se face catre Politia Locala?
~ Conținut șters la cerere ~
E adevarat ca, fiind declarata nelegala in baza solutionarii unei exceptii de nelegalitate, HCL continua sa produca efecte, dar nu e adevarat ca trebuie asteptat sa fie revocata. In opinia mea, pasii ar fi urmatorii:
-soliciti restituirea banilor, iar daca intampini refuz
-formulezi actiune in instanta pt obligare la restituire, dar in acelasi timp ar trebui formulata actiune in anularea HCL; primul proces se va suspenda pana la solutionarea actiunii in anulare
In acest mod, HCL nu va mai produce niciun efect, daca va fi anulata pe cale principala. Bineinteles, ar fi un serviciu pe care cineva l-ar face tuturor, dar pana la urma asta e solutia logica.
@elena, @comodus....
Voi cita dintr-un articol :
Instanta a stabilit ca Consiliile locale [sect.4 si 6] au modificat ilegal Codul Rutier. Astfel s-a creat un precedent pentru toate dosarele din tara avand acelasi obiect. "Spre deosebire de chestiunea clauzelor abuzive, de exemplu, legea Contenciosului Administrativ reglementeaza in mod expres situatia in care un anumit act a fost declarat ilegal. In aceasta situatie, respectivele prevederi inceteaza automat sa-si mai faca efectul", a declarat avocatul Piperea.
Amanunte aici :
[ link extern ]
DlGoe, utilizator