avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contact de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contact de munca

Acum o saptamana am depus cerere pentru incetarea CIM, incepand cu data de 09.12.2013.
Angajatorul meu mi-a comunicat verbal ca este de acord, dar mi-a inmanat o conventie care tine loc de proces verbal de predare-primire si contine si o clauza de confidentialitate, valabila pe timp de 5 ani cu daune de cateva mii de euro.
Clauza de confidentialitate nu a fost trecuta in CIM, dar nici ulterior in vreun act aditional.
Aceasta clauza este prevazuta in Regulamentul intern, afisat la loc vizibil de cateva zile.
Conventia poate constitui motiv pentru demisia in conditiile art. 81 alin. 8 / Codul muncii - din cauze imputabile angajatorului, fara termen de preaviz?
Daca nu, in cazul ca imi dau demisia conform art. 81 alin. 1 si nu mai vin la serviciu, ce se intampla?
Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:44, 5 Decembrie 2013
Nu va poate legal conditiona demisia cu semnarea respectivei hartii.
@ sima marin

Conventia respectiva nu poate constitui motiv de a demisiona fara preaviz.

In cazul demisiei cu preaviz, nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz TioVio TioVio Ce-i se poate intampla unui angajat daca anunt ca demisoneaza fara a mai sta nici o zi in preaviz? Multumesc! (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz ContSters321828 ContSters321828 In urma unui loc de munca destul de toxic, o cunostinta destul de apropiata si-a dat demisia din cadrul firmei in care lucra. La momentul demisiei, a ... (vezi toată discuția)
Preaviz eu1983 eu1983 Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo baza legala de fi obligat sa exerciti preavizul de demisie de 20 de zile , conform contract . Cu alte ... (vezi toată discuția)