Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie casa cu imprumut banca, necasatoriti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie casa cu imprumut banca, necasatoriti

Buna ziua ,

Avem urmatoarea situatie , o ruda doreste sa-si cumpere o casa impreuna cu prietena sa [necasatoriti].

Familia fetei o ajuta cu 10 lei , si 10 lei imprumuta de la banca prin credit ipotecar.

Familia baiatului nu-l poate ajuta pe baiat cu nici un ban.

Ei daca nu sunt casatoriti si peste 3 ani se despart , fata risca sa piarda cei 10 lei dati de familie?

Va multumesc!
deea696969, utilizator
Cine imprumuta bani din banca, amandoi sau numai el ?
ea si el co-debitor
Sa isi ia casa doar pe numele ei sau macar o cota mai mare, de 75 %, cf contributiei. Daca poate sustine singura creditul, sa ia casa singura, iar coplatitori sau giranti la credit pot fi parintii, altfel va fi destul de complicat daca se despart si vor face partajul la casa sau pleaca el si nu va plati ratele.. el ramane cu cota, iar ea plateste ratele, altfel casa se pierde la executare silita.
gi-jane2, moderator