avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie casa cu imprumut banca, necasatoriti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie casa cu imprumut banca, necasatoriti

Buna ziua ,

Avem urmatoarea situatie , o ruda doreste sa-si cumpere o casa impreuna cu prietena sa [necasatoriti].

Familia fetei o ajuta cu 10 lei , si 10 lei imprumuta de la banca prin credit ipotecar.

Familia baiatului nu-l poate ajuta pe baiat cu nici un ban.

Ei daca nu sunt casatoriti si peste 3 ani se despart , fata risca sa piarda cei 10 lei dati de familie?

Va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Decembrie 2013
deea696969, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:34, 7 Decembrie 2013
Cine imprumuta bani din banca, amandoi sau numai el ?
ea si el co-debitor
Sa isi ia casa doar pe numele ei sau macar o cota mai mare, de 75 %, cf contributiei. Daca poate sustine singura creditul, sa ia casa singura, iar coplatitori sau giranti la credit pot fi parintii, altfel va fi destul de complicat daca se despart si vor face partajul la casa sau pleaca el si nu va plati ratele.. el ramane cu cota, iar ea plateste ratele, altfel casa se pierde la executare silita.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Decembrie 2013
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj,dreptul de a vedea copilul mirela mihaela76 mirela mihaela76 Buna ziua am si eu o intrebare :sant impreuna de ceva vreme cu cineva care a m-ai fost casatorit si din prima casatorie au o fetita.dupa ce au divortat el ... (vezi toată discuția)
Co-debitor credit popa_ioan_1980 popa_ioan_1980 Buna dimineata. Ma adresez comunitatii avocatnet cu urmatoarea speta: In anul 2007, necasatorit fiind am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca ... (vezi toată discuția)
Vreaau sa renunt sa fiu coplatitor viojunior viojunior sint coplatitor intr un credit imobiliar si vreau sa renunt pt a imi lua casa prin Prima casa....numai ca nu reusesc sa \"ies\" din acest contract...imi poate ... (vezi toată discuția)