Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen auto in alt judet
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen auto in alt judet

Buna seara,

Problema mea este urmatoarea:
Sunt din Bucuresti, dar locuiesc in Teleorman.
Doresc sa fac scoala de soferi in Teleorman,deoarece scutesc niste bani si timp(daca fac scoala de soferi in Bucuresti)
Intrebari:
1. Pot da examenul auto in alt oras decat cel in care am domiciliu stabil ?
2. Se poate da examenul auto in alt oras (Teleorman-Alexandria) daca proprietarul ma ia in spatiu ?
3. Ce acte imi sunt necesare si care este procedura pentru a ma putea lua in spatiu ?

Va multumesc foarte mult,
Iero

Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.

Art. 24
(1)Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere si eliberarea acestuia se realizeaza de catre autoritatea competenta pe raza careia solicitantii isi au domiciliul ori resedinta sau, in cazul celor aflati la studii in Romania, de catre autoritatea competenta pe raza careia se afla institutia de invatamant.
Sau pot sa incep scoala de soferi in Bucuresti si acolo sa dau probra scrisa,apoi traseul sa-l pot da in Teleorman si sa-mi fac viza de flotant ?
Nu se poate, ambele probe (sala+traseu) se dau in acelasi loc.