Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Terenul agricol nu este inscris in Cartea Funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Terenul agricol nu este inscris in Cartea Funciara

Dupä o succesiune terenul agricol a fost dat la o asociatie sä äl lucreze.Cät timp ai la dispozitie sä äl intabulezi si sä äl änregistrezi än Cartea Funciarä?
Inscrierea terenului agricol in cartea funciara se face la solicitarea posesorului fara a fi precizat un anume termen.
Pasii pe care trebuie sa ii urmati sunt:
Pasul 1
- pregatiti copii legalizate dupa actele de proprietate
- certificat de mostenitor, inclusiv actele invocate in certificatul de mostenitor
Pentru Certificatele de mostenire si Sentintele civile emise dupa data de 16.04.2009, pe langa taxa normala OCPI percepe o taxa suplimentara de 0,15% din valoarea de pe certificatul fiscal (0,75% la urgenta).
- Certificat Fiscal din care sa reiasa valoarea de impozitare a terenului. Continutul Certificatului de atestare fiscala este prevazut in anexa 9 (Certificat de atestare fiscala pentru persoanele fizice privind impozitele si taxele locale si alte venituri ale bugetului local) la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2052 bis/2006.
Atentie! Certificatul este valabil in luna in care este emis (pana in ultima zi a lunii si nu 30 de zile de la emitere).
- de la Primaria localitatii obtineti si un Plan Parcelar vizat de primarie; daca aceasta optiune nu este aplicabila se va cere o copie de la OCPI (20 lei, trei zile).
Pasul 2
- Cautati o persoana autorizata si impreuna cu aceasta se identifica limitele imobilului.
- studiul documentelor detinute de proprietar (Titlu de Proprietate, Planuri Parcelare);
-stabilirea datei masuratorilor;
-plata unui avans de lucrare si semnarea unei conventii conform modelului din Ord. 634
Pasul 3
Persoana autorizata solicita de la OCPI informatiile din baza de date a acestuia pe baza unei conventi; in functie de situatie, se poate solicita si planul parcelar in format digital (5 lei/ha), in format analogic (trei zile, 20 lei), etc;
Imobilul si vecinatatile sale se masoara; datele rezultate sunt prelucrate la birou. Se compileaza o documentatie;
Documentatia intr-un singur exemplar se depune la OCPI;
OCPI poate solicita completari si poate dispune verificarea in teren a corectitudinii intocmirii documentatiei;
Dupa avizarea favorabila de catre OCPI documentatia este ridicata de catre persoana autorizata si transmisa proprietarului intr-un singur exemplar; beneficiarul achita restul de plata.
Daca numele inscris in actul de proprietate nu corespunde cu cel din buletin vom avea nevoie si de copie lagalizata dupa actul care a cauzat schimbarea (certificatul de casatorie sau sentinta civila de divort de la judecatoria teritoriala unde s-a emis sentinta.

Documentatia
pentru intabulare contine
:

-cererea de solicitare informatii si conventie, conform anexei nr. 1 la ord. 634;
-cerere de receptie si inscriere, conform anexei nr. 2 la ord. 634;
-declaratia pe proprie raspundere cu privire la instrainarea si identificarea imobilului masurat, conform anexei nr. 5 la ord. 634;
-descrierea lucrarilor topografice si geodezice, intocmita conform anexei nr. 10 la ord. 634;
-plan de incadrare in zona sc. 1:2000 - 1:5000, in mod exceptional, pentru imobilele de mari ---dimensiuni admitandu-se scara 1:10000, dupa caz;
-copie dupa Planul Parcelar cu viza primariei
-planul de amplasament si delimitare a imobilului la scara 1:200-1:5000, conform anexei nr. 11 la ord. 634;
-tabel de miscare parcelara cu indicarea situatiei actuale din titlul de proprietate si a situatiei viitoare, cu atribuirea numarului cadastral pentru fiecare imobil din titlu - conform anexei nr. 13 la ord. 634;
-descrierile topografice ale punctelor noi din reteaua de indesire si ridicare;
-dovada platii tarifelor pentru receptie si inscriere in cartea funciara;
-actul de proprietate (titlu de proprietate, documente ulterioare precum certificatul de mostenitor, actul de partaj voluntar, etc
-certificatul fiscal valabil in luna curenta.
SUCCES
BEJENARU PETRU, Expert judiciar