Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cine taie arborele?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cine taie arborele?

Buna ziua!
Am o proprietate la tara, intr-o zona cam izolata, unde nu am mai fost de 1 an...
Langa gard, in curtea mea este un salcam, crescut de la natura care are vreo 3-4m si crengile ating firele de curent si e posibil ca in caz de furtuna sa se rupa (firele). Stalpul de curent e pe domeniul public. Pe mine nu ma deranjeaza daca cei de la curent taie crengile.In atare situatie eu sunt obligata sa protejez cablurile statului? Ca nu am cum sa ma urc in copac necum sa utilizez o drujba.
Sunt obligat sa tai eu, preventiv crengile? Ca prin oras, pe domeniul public se toaleteaza copacii de catre primarii. Sau sa trimit UNDE??? o instiintare ca sunt de acord sa fie taiate crengile. vecinii nu sunt cooperanti si costurile deplasarii acolo sunt ridicate.
multumesc
Daca salcamul, este in curtea dumneavoastra, atunici dumneavoastra trebuie sa protejati firele de curent electric.