Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de stat pentru copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de stat pentru copii

Buna ziu. Daca nu am primit alocatia de stat pentru copii timp de 6 ani din cauza intrgistrarii tardive a nasterii copilului acum pot sa primesc alocatia retroactiv???
Multumesc.
1. Din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 6
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

2. Asadar veti primi alocatia de stat pentru copii pe 12 luni anterioare date depunerii cererii.