avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mama primeste in continuare pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mama primeste in continuare pensia de urmas

va rog sa ma ajutati cu o problema,sotul mamei mele,a decebat in urma cu un an,el fiind pensionar pe caz de boala,avand o pensie de militari,mamei ii sa acordat o pensie de urmas pe termen de sase luni,insa dansa ar fi trebuit sa primeasca pensia de urmas pana in luna august,dar inca tot ii mai vine,ea nu are alt venit,dar dansa este speriata,sa nu trebuiasca sa restituie bani inapoi,va rog sa ma ajutati,va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:14, 13 Decembrie 2013
Daca trebuia sa primesca doar 6 luni pensie de urmas,si primeste in continuare,luati legatura cu casa locala,
In final,se va emite decizie de debit si va trebui sa returneze ce s-a luat in plus.
1. Daca defunctul a fost militar inseamna ca sotia primeste pensie de la casa sectoriala de pensii a MApN si trebuie sa se adreseze acesteia.

2. Spuneti data nasterii mamei dvs., poate indeplineste conditia de a primi in continuare pensia de urmas.
Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
DATA NASTERI MAMEI MELE ESTE 1956 LUNA 04 ZIUA 29
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
...

2. - In cazul mamei dvs., nascuta in aprilie 1956, varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 5 luni.
- Asta inseamna ca incepand cu septembrie 2016 beneficiaza pentru tot restul vietii de pansia de urmas.

3. - Sa ia legatura cu Casa sectoriala de pensii a MApN si sa solicite suspendarea platii pensiei de urmas pana in septembrie 2016.
- Banii primiti in plus vor trebui restituiti daca i-a incasat.
daca nu are nici un venit,de unde sa restituie bani,poate sa ii dea in rate sau toti o data,

Alte discuții în legătură

Pensie urmas copoeru copoeru in urma decesului pensionarului sotia are dreptul la pensie de urmas? are vechime in munca 17ani ,varsta 56 si 6 copii.am vazut la tv ca se considera 2 ani pt ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas - sotie supravietuitoare selon87 selon87 Va salut si va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat ! Succint, va expun situatia : Casatoria s a infaptuit in Februarie 2001- decesul sotului in ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas bridi bridi Buna!Am 54 de ani ,sotul meu a murit acum 2 ani la varsta de 52 de ani .Ultimii 10 ani de viata a fost pensionat pe caz de boala.Eu nu am nici un venit, am ... (vezi toată discuția)