Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conta plata taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Conta plata taxa judiciara de timbru

Buna ziua,

Vreau sa platesc o taxa judiciara pentru o cerere de admitere a creantei. Firma mea e din Cluj, debitorul e din Maramures. Judecatoria e de asemenea din Maramures.

Am gasit in acest pdf de pe site-ul ANAF 2 conturi in dreptul carora scrie: Taxe judiciare de timbru si alte taxe de timbru

[ link extern ]

unul e :
RO86TREZ43620070103XXXXX

si celalalt:
RO69TREZ43621070203XXXXX

in care sa platesc taxa judiciara de timbru?

multumesc.
Am aceeasi problema si am fost sfatuita sa platesc cash la adm. financiara.
daca reclamantul este din cluj, atunci trebuie sa platiti la cluj.
OUG 80/2013 Art. 40. - (1) Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local "Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru", al unităţii administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, în care persoana juridică are sediul social. Costurile operaţiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei

Cum ambele conturi indicate de dvs sunt pentru Baia Mare, iar dvs aveti sediul in Cluj, in mod evident, nu e valabil niciunul dintre ele.

Conform siteului taribunalului Cluj : TAXELE JUDICIARE DE TIMBRU se plătesc la Trezoreria Statului, beneficiar Consiliul Local Cluj, în contul RO79TREZ21621070203XXXXX, CF 4305857, iar dovada în faţa instanţei de judecată se face prin chitanţa eliberată.