avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de arestare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de arestare

buna ziua!am o intrebare:unei persoane i s-a emis mandat de arestare.aceasta este fugita din tara.eu ca persoana fizica il pot aduce legal in tara?sau pot fi acuzat de sechestrare de persoana?ce sfat imi dati?multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: AVOCAT ZAHARIA CALIN FLORIN , Avocat 19:59, 7 Aprilie 2009
blue2v a scris:

buna ziua!am o intrebare:unei persoane i s-a emis mandat de arestare.aceasta este fugita din tara.eu ca persoana fizica il pot aduce legal in tara?sau pot fi acuzat de sechestrare de persoana?ce sfat imi dati?multumesc anticipat


Sa lasati institutiile oficiale sa isi faca treaba. Vedeti ca a patit Becali si tregeti o concluzie in consecinta.
Daca faceti asta pentru al preda autoritatilor,nu cred ca veti suporta consecinte.
Depinde si cum o faceti.Ce metoda sau procedura veti folosi.In tarile cu democratie autentica si cu legi coerente sunt persoane fizice autorizate care practica acest gen de meserie.La noi mai greu se pun in miscare treburile si la fel de greu se aplica legile existente,de catre cei pusi sa le aplice.
De regula se actioneaza in salturi in functie de interesul politic si de ce nu cel mediatic.

Detectiv Particular FILIP STELIAN
persoana respectiva este in italia.autoritatile mi-au spus ca nu au nici o dovada in acest sens si nu pot face nimic.eu stiu sigur ca se afla acolo si unde anume mai exact,si da,o fac pentru al preda autoritatilor
Este dat in urmarire generala prin Interpol? Daca da, e foarte simplu, mergeti si sesizati politia italiana despra faptul ca este o persoana urmarita prin interpol, vor rezolva ei situatia, in mod legal.
nu este dat in urmarire prin interpol,doar local

Alte discuții în legătură

Hotul care iti aduce inapoi bunul furat CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Hotul care iti aduce inapoi bunul furat va fi tras la raspundere penala. Dar in acest caz pericolul faptei este mult mai scazut si poate atrage o amenda ... (vezi toată discuția)
Sechestrare de persoana sau nu? taticu100 taticu100 Prinsi asupra faptului (furt ), 2 persoane au fost lovite si imobilizate de catre alte 2 persoane. Apoi au fost paziti ( retinuti cu forta) pana la venirea ... (vezi toată discuția)
Nu ma pot abtine...cazul gigi becali! Ileana Schwarz Ileana Schwarz Nu ma pot abtine sa nu supun dezbaterii subiectul zilei!Azi dimineata la ora 10.00, am sunat-o pe mama sa intreb daca sunt bine si e aimi spune socata ca l-au ... (vezi toată discuția)