avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru al doilea copil???
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru al doilea copil???

Am nascut acum 3 luni si iar sunt insarcinata...
Asta nu e o problema DAR cum va fi cu indemnizatia?
O sa cresc 2 copii cu 800 de lei pe luna? se mai da ceva pentru al doilea copil?
Am inteles de la cineva ca pe perioada care se suprapune, adica pana cand face primul copil 2 ani, voi primi un stimulent de 600 ron!!!!! indiferent de salariu.
Apoi dupa ce primul face 2 ani, voi primi indemnizatia normal pentru al doilea bebe, atat cat luam pentru primul.bebe.
Daca e adevarat,mi se a da si mie la fel? pentru ca la mine sotul a intrat in concediul de crestere a copilului.
Sau daca nu e nimic adevarat cum e? se mai da ceva pentru al doilea bebe?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:23, 13 Decembrie 2013
Deci ar trebuii sa se duca la munca si sa le ceara decizia de concediere sau cum?
1. V-am spus ca nu il poate concedia in timp ce se afla in CCC.

2. Dar daca a facut-o (ilegal) trebuia sa-i dea un exemplar din decizia de concediere (sau sa il expedieze prin posta).

3. - Dvs. nu stiti sigur ca a fost sau nu concediat.
- Asa ca deocamdata nu are ce sa ceara de la angajator.

4. Sa se intereseze daca a fost sau nu concediat si apoi discutam ce sa faca in continuare.

OK,asa am sa fac tot ce stim e ca noi cand am dus cererea aceea la primarie,Doamna aceea de acolo ne-a zis ca in cererea pe care i-a dat-o spune ca dupa ce se termina acesti 2 ani de zile nu mai are dreptul de a se reintoarce la locul de munca.
1. Raspunsul doamnei de la Primarie este in afara legii.

2. De unde stie ea ca nu nu se mai poate intoarce la locul de munca?

3. - Poate daca sotul a fost concediat si nu stiti dvs.
- Dar si asa poate beneficia in continuare de indemnizatie pntru CCC2 (asa cum v-am mai spus anterior).
Ultima modificare: Joi, 12 Decembrie 2013
ana-cer, moderator
Am vorbit cu sotul si mi-a spus ca el atunci a semnat ca isi da demisia,adica dupa ce se termina cu acesti doi ani nu ar mai vrea sa revina la locul de munca.
In cazul acesta ce mai e de facut?
Ultima modificare: Joi, 12 Decembrie 2013
ana-cer, moderator

Alte discuții în legătură

Ccc pentru al doilea copil corladi corladi Buna ziua, sunt in ccc 2 ani cu primul copil, acum sunt insarcinata cu al doilea, cand il voi naste, primul copil va avea varsta de 1 an 6 luni, daca deja stau ... (vezi toată discuția)
Acte necesare indemnizatie pentru al doilea copil Luiza80 Luiza80 Buna ziua, va rog frumos sa-mi spuneti ce acte trebuie sa depun pentru a primii indemnizatia pentru al doilea copil, primul copil implineste 2 ani pe 3 ... (vezi toată discuția)
Sarcina din timpul concediului de crestere a copilului irinagrecu irinagrecu Buna ziua, Am nascut in data de 10.07.2015. Acum fetita mea are 6 luni. As vrea sa raman iar insarcunata si sa beneficiez in continuare de concediu pt. ... (vezi toată discuția)